Že na basket potřebuješ míč a na běhání slušné boty, to dá rozum. Co ale vybrat pro začátky lezení na umělé stěně? Mám pro tebe dobrou zprávu! Pokud jsi začátečník a lézt chodíš jen občas, stačí ti pohodlné oblečení. Lezecké vybavení si pak půjčíš přímo na stěně. Když to ale s lezením myslíš vážně a vyvoněné lezečky z půjčovny ti přestaly být dost dobré, čti dál.
Nechci utratit moc, ale už bych rád(a) svoji lezeckou výbavu
První kousek lezeckého vybavení, co si začínající lezci pořizují, je často i ten nejzrádnější. Lezecké boty – v hantýrce lezců zvané lezečky. Speciální boty na lezení se používají proto, že pevně obepínají nohu a umožňují soustředit sílu celého chodidla do jeho přední části, a do palců především. Což je pro kvalitní techniku lezení zcela zásadní. Zároveň taková lezečka poskytuje větší třetí se skálou/chyty umělé stěny než běžná teniska.
Jak vybrat první lezečky
Lezečka je bota jako každá jiná. A stejně jako běžeckou botu nenakupuješ naslepo online, tak ani lezečky nekupuj bezhlavě. To, co sedí jednomu jako ulité, tobě nemusí vyhovovat vůbec. Na trhu existuje spousta tvarů kopyt lezeček, takže rada číslo jedna – projdi si kamenné prodejny s lezeckým vybavením a vyzkoušej, který tvar lezečky sedí právě tobě… Nicméně existuje několik základních pravidel pro výběr lezeček pro začátečníky.
Pravidlo první – první lezecké boty musí padnout tak akorát na nohu.
Určitě by neměly v žádném místě nějak extra tlačit. Pokud tlačí jen někde, nejspíš jsi zvolil(a) tvar kopyta, co tvojí noze nesvědčí… A jaké číslo lezeček vybrat? Je sice pěkné, že jsi slyšel(a), že Adam leze v botách o 5 čísel menších, ale pochybuju, že s takovou velikostí bot kdysi začínal. Pro start bude ideální, když ti lezečka bude těsná, ale nebude tě nutit krčit prsty. Jakmile už něco odlezeš a svaly na chodidle zesílí, můžeš přejít do těsnějších lezeček. Platí totiž, že čím méně prostoru mezi nohou a botou, tím lépe se podaří zatížit stup.
Pravidlo druhé – ze začátku radši tvrdě, symetricky, rovně a neprohnutě.
Tvrdší lezečka ti ze startu chodidlo lépe podepře. A až si horní svaly chodidla zvyknou na malé stupy, můžeš začít experimentovat s měkčí botou. První lezečky by měly mít rovnější střih, spíše symetrický a rovný. Kopyto by nemělo být prohnuté. Pokročilejší lezec sáhne po lezečce více asymetrické a prohnuté.
Pravidlo třetí – tkanička, suchý zip, nebo nazouvací lezečky?
Výhodou tkaničkového zapínání je těsnost a přesnost dotažení boty na noze. Na druhou stranu obouvání docela trvá. Suchý zip máš zapnutý raz dva a pro začátek bývá častou volbou. Možná se teď ptáš, jestli se suchý zip nebude samovolně rozepínat. Za několik let lezení v takových lezečkách se mi to nestalo ani jednou. Lezečky se suchým zipem začátečníkům můžu jen doporučit. Nazouvací lezky jsou totiž často měkké a citlivé, noze tak poskytují menší oporu, a pro začátky nejsou tou nejlepší volbou.
Pravidlo čtvrté – kůže, nebo syntetika?
Lezečky ze syntetický materiálů se roztahují pomaleji než ty kožené. Syntetika zároveň ale začne dřív zapáchat, a že je to občas radost. To pak člověk dělá psí kusy s dáváním lezeček do mrazáku, stříkáním dezinfekcí, vyplachováním octovým roztokem či kartáčování sodou. Možným předcházením voňavého nadělení je nošení tenké ponožky do lezeček. Obzvlášť kamarádi, kterým se nohy více potí, si tenkou ponožku v lezečkách pochvalují. Noha jim méně klouže a vydrží delší dobu v suchu. Nicméně běžným zvykem je nosit lezečky naboso.
Pravidlo páté – nejmenší děti můžou na stěnu klidně v těsnějších teniskách.
I když na trhu najdeš vskutku prťavé lezečky pro malé lezce, na začátek dítěti postačí tenisky. Ale pozor, takové, které budou mít čistou podrážku a nebudou zanechávat na stěně šmouhy. Dítě je lehké, a tak není nezbytné, aby bota poskytovala velké tření a umožňovala stoupání na ty nejmenší stupy. Možná by ses divil(a), co takové dítě dokáže v teniskách vylézt… A pokud prcka lezení chytne, může jako odměnu za své lezecké výkony povýšit na lezení v lezečkách.
Vybíráme další kousek lezeckého vybavení: lezecký úvazek
Úvazek spojuje lezce a jističe s lanem. Ano, úvazek je přesně ta věc z popruhů, kterou nelezci mnohdy označují jako „lezecký postroj“. Vyrábějí se tři základní typy lezeckých úvazků. Sedací úvazky, prsní úvazky a celotělové úvazky. Jaký je mezi těmito kousky lezecké výbavy rozdíl, se dozvíš v následujících řádcích.
TIP pro nákup: úvazek v obchodě vyzkoušej tak, že si do něj sedneš plnou vahou a přiměřeně dotáhneš všechny spony. Úvazek by neměl nikde tlačit.
Sedák, prsák, nebo celotělák?
Sedací (bederní) úvazek – skládá se z pasu a nohaviček. Je to nejpoužívanější konstrukce úvazku. Pas je opatřen sponou, kterou lze obvod kolem pasu regulovat.
Prsní (hrudní) úvazek – je od toho, aby ti zajistil stabilitu trupu při pádu, což se hodí třeba při výstupech s batohem, nebo na ferratách. To se pak používá společně se sedákem, čímž ti vznikne kombinovaný úvazek. Nikdy ho ale nepoužívej samostatně. Při samostatném použití hrozí ve visu rychlé zaškrcení krevního oběhu.
Celotělový úvazek – ten se hodí především pro děti a mohutnější lezce, kteří mají těžiště v horní polovině těla. Úvazek spojuje celé tělo do jednoho navazovacího bodu, je pak zajištěna stabilita trupu při slaňování, spouštění nebo ve visu.
Přezky, jisticí oko, poutka na materiál
Na trhu najdeš starší typy přezek s nápisem „danger“. Lezecké vybavení, které těmito sponami disponuje, vyžaduje, abys popruh úvazku provlékl natřikrát (posledním provlečením zakryješ onen nápis nebezpečí). Moderní samosvorné přezky jsou pohodlnější i bezpečnější. Sedáky mívají jednu či dvě přezky na bederním úvazku a žádnou či jednu na každé nohavičce. Platí, že čím více přezek úvazek má, tím lépe ho přizpůsobíš svému tělu, ale déle trvá oblékání. Určitě doporučuju sáhnout po úvazku se samosvornými přezkami. Uvidíš, že velmi rychle oceníš rychlost jeho oblékání.
Jisticí oko spojuje bederní pás a nohavičky. Toto oko slouží k navazování na lano a jištění lezce. Oko je vyrobeno z pevnostního popruhu. Úvazky pro alpské lezení mohou mít tato oka dvě.
Poutka na materiál bývají většinou čtyři. Nosnost těchto oček bývá okolo 5 kg.
Lezecké vybavení v setu: sedák, jistítko s karabinou a maglajzák
Na trhu je k dostání několik cenově výhodných setů lezeckého vybavení. Najdeš v nich kombinaci úvazku, jistítka s karabinou a pytlíku na mágo. Ušetřit pořízením takového setu můžeš často i několik stovek, na druhou stranu lezecké sety nedělá každý výrobce, tak je výběr poněkud omezený.
Životnost lezeckého vybavení
Úvazek stárne. Dej si ho na výstavku, když je viditelně poškozen, pokud zachytil pád natvrdo, pokud má deformovanou sponu, napárané švy apod., anebo pokud ho používáš déle než 5 let.
0 komentářů