Máš rezervovaný kurz lezení, lezecký kroužek nebo třeba Školu lezců? Pak nejspíš přemýšlíš, co všechno budeš potřebovat. Pro všechny nováčky jsem proto připravila průvodce první lekcí lezení na umělé stěně. Dozvíš se v něm například to, jestli bude lepší vzít si kraťasy, nebo kalhoty.

Bez čeho se rozhodně neobejdeš?

Pohodlné oblečení je základ úspěchu. Počítej, že se na kurzu lezení trošku zapotíš (ať už lezením, nebo množstvím informací, které se dozvíš), vezmi si tedy oblečení na převlečení. Do batohu tedy na samotnou lekci lezení přibal tričko, mikinu a kalhoty, nebo kraťasy. Krok vedle neuděláš ani s lahví vody a malou svačinkou.

Pokud tě čeká lekce kurz lezení s Wanderwall, pak už nic dalšího řešit nemusíš. Speciální obuv na lezení (lezečky) a úvazek ti půjčím. Jestli ale vyrážíš na kurz organizovaný jiným lezeckým instruktorem, pak si předem prostuduj, jestli máš lezečky a úvazek v ceně. Pokud zjistíš, že ne, můžeš si ho za poplatek na každé větší lezecké stěně půjčit.

Jak vybrat tričko na lezení

Neomezená volnost pohybu. Vhodný materiál. Vzhled. To jsou tři základní parametry, které budeš u trička na lezení nejspíš řešit. Nesmí se stát, že na další chyt nedosáhneš jen proto, že tě škrtí rukáv, nebo ti z trička lezou záda. Ideální je proto oblečení, které pruží do všech čtyř směrů (tzv. čtyřsměrně strečová tkanina) a střihově ti sedí. Nicméně na první lekci lezeckého kurzu ti bude stačit tričko, které tě nikde netáhne. Jestli to bude tílko, nebo tričko, to už je na tobě.

Požadavky na materiál triček pro lezení na umělé stěně nejsou tak vysoké jako při lezení venku. Vybírat můžeš jak z pružných nylonových materiálů, které rychle schnou, tak třeba z bavlny s příměsí syntetiky. Čím dál častěji se v lezení prosazují také trička z merina či bambusu – jejich výhodou je větší odolnost proti zápachu. Obzvlášť u merino triček však doporučuji sáhnout po těch, které obsahují příměs syntetiky, která zvyšuje mechanickou odolnost trička.

A vzhled, to je kapitola sama pro sebe. Pro některé je stylové tričko, které křičí: „Jsem lezec!“, tím nejpodstatnějším kouskem výbavy. Ať už zrovna leze osmičky na stěně, nebo sedí v kanclu.

Sama nejčastěji sahám po bavlněném tričku. Na těle je příjemné a můžu si vybírat z nekonečné nabídky designových kousků. Přes letní vedra ale bavlnu ráda měním za nylon.

Čeká mě kurz lezení. Jak na něm nezmrznout?

Obzvlášť v zimní sezóně bývá na stěnách chladno. Způsobeno to nemusí být neochotou provozovatelů zatopit, ale spíš tím, že v nižších teplotách se leze lépe… Obzvlášť teploty okolo 10 °C bývají na lezení úplně dokonalé. Ale nemusíš se bát, taková kosa na stěně většinou není. Aby tě nižší teplota nezaskočila, na kurz lezení přibal mikinu nebo klidně péřovou bundu. Ani v jednom nebudeš na umělce za exota. Svaly zůstanou v teple, čímž budeš předcházet nejrůznějším zraněním.

Po jakém materiálu lezecké mikiny sáhnout? Jestli si chceš pořídit nějaký univerzálnější kousek, chybu neuděláš, když pořídíš mikinu z mikrofleecu. Je lehoučký a krásně hřeje. Pokud se chystáš i na nějaké to lezení na skalách, můžeš rovnou zainvestovat do tenké péřové bundy. Sbalíš ji do malého balíčku a v mrazech rozhodně nebudeš litovat.

lezecké oblečení
Lezecké oblečení musí být především pohodlné

Kalhoty, kraťasy, nebo tříčtvrťáky?

Odolnost a pohodlnost. To jsou základní kameny výběru lezeckých kalhot či kraťasů. Jestli vybíráš kalhoty především pro lezení na umělé stěně, postačí ti lehčí materiál s menší gramáží než u kalhot do skal. Materiál pro lezecké kalhoty by měl být především prodyšný a pružný. Většina kalhot na trhu je proto vyrobena z bavlny doplněné o různé syntetické příměsi. Narazit můžeš také na lezecké kalhoty z džínoviny.

Lezecké kalhoty pro pány mívají volnější střih. Ženy můžou vybírat ze širší palety typů kalhot – od legín přes volné střihy s rovnými nohavicemi. Super vychytávkou lezeckých kalhot bývají anatomicky tvarované kolena. To proto, aby tě neomezovaly ani v tom nejdivnějším pohybu. Stejně tak oceníš, když lze kalhoty nastavit stahovatelnými nohavicemi a pasem. Stahování pasu vyber podle toho, co máš nejradši (guma, poklopec na zip, zapínání na druk, šňůrka, nebo třeba různé pásky).

Jakou délku kalhot vybrat? Pokud jsi spíš zmrzlík, sáhni po dlouhých kalhotách. Jestli máš ale radši svobodu krátkých nohavic, doporučuju vybrat lezecké tříčtvrťáky spíš než kraťasy. Lezecký začátečník totiž z prvních lekcí lezení mnohdy odchází s odřenými koleny. Často se totiž v zápalu boje někde škrábne nebo mu noha sjede ze stupu, a na odřeninu je zaděláno. Předcházet se tomu dá právě kompromisními 3/4 kalhotami. A jakmile si začneš být jistý svojí lezeckou technikou, klidně se přesuň ke kraťasům. Sama je mám na lezení nejradši.

Aby ti kurz lezení nezkazila žízeň a kručící žaludek

Stejně jako do gymu nevyrážíš hladový a bez flašky, nedělej to ani při lezení. Lezení je sport jako každý jiný, takže svůj výkon průběžně prokládej pauzou na pití. Jen dávej bacha, kam lahev na stěně odkládáš. Položit ji při jištění vedle sebe není nejmoudřejší. Stejně tak flaška nepatří na dopadiště boulderovky.

Po lezeckém kurzu oceníš, když v batohu najdeš malou svačinku. Případně si můžeš koupit něco na zub na baru, který na většině umělých stěn najdeš.

Tip na konec

Tvoje ruce ti poděkují, když si je po lezení pořádně umyješ. Jak na to, ti asi připomínat nemusím. Co ti ale poradím, je přibalení malé tuby krému. Ať už při lezení používáš magnézium, nebo ne, ruce budeš mít po výkonu nejspíš suché. Věř, že si na mě vzpomeneš, až si budeš unavené dlaně moct pořádně namazat…

A pokud to s lezením myslíš vážně, můžeš se podívat po lezeckém vosku. Ruce po něm nebudeš mít mastné, ale naopak perfektně hebké a vláčné.

lezecký vosk
Lezecký vosk

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *