Lezečky máš, úvazek také. A teď váháš, jak vybrat jistítko. Nechceš se totiž už spoléhat na vybavení z půjčovny na stěně. Vlastní je holt vlastní… Pojď se podívat na základní přehled jisticích pomůcek.
K čemu vůbec potřebuju jisticí pomůcku?
Jisticí pomůcka (jistítko) je zařízení, které slouží k jištění lezce. Jistítko je karabinou spojeno s úvazkem jistícího partnera (jistič), nebo s jisticím stanovištěm (štand). Pokud se tedy chystáš i jinam než na boulder, bez jistítka se zkrátka neobejdeš. Na trhu najdeš nepřeberné množství jistítek. Jak vybrat jistítko takové, které bude vyhovovat právě tobě? Ideálně podle parametrů, které vychází z toho, jak budeš jistítko používat… Začti se do následujících řádků a zjisti, jaké druhy jistítek existují.
HMS karabina, manuál, poloautomat, automat
Než se vrhneme na představování typů jisticích pomůcek, je důležité zmínit několik zásadních pravidel. Ať už si pořídím jakékoli jistítko, musím ho zcela bezchybně znát a ovládat. Manipulaci s jistítkem musím mít plně zautomatizovanou. U jakékoli jisticí pomůcky mám brzdicí ruku při všech činnostech neustále na brzdicím pramenu lana. A jako u celého lezeckého sportu, i při jištění platí: „Kontroluj, kontroluj,…“.
HMS karabina
HMS karabina: Používá se při jištění pomocí polovičního lodního uzlu (půlloďáku). Karabina HMS je charakteristická svým hruškovitým tvarem a pojistkou zámku. Jištění polovičním lodním uzlem je velmi univerzální. Jeho znalost se hodí při lezení v horách a dobírání lezce ze štandu, stejně jako v krizových situacích, kdy ti ve stěně spadne jistítko. Dřív se přes HMS a půlloďák běžně jistilo a slaňovalo. Tento typ jištění nicméně ničí lana, proto půlloďák postupně vytlačila nová jistítka.
Manuální jistítko
Manuální jistítko: Konstrukčně nejjednodušší jistící pomůcka. Označujeme ji jako tzv. kyblík. Je to jistítko jednoduché na manipulaci. Designem se od sebe jednotlivé kyblíky liší, ale základní princip ovládají mají totožný. Na trhu najdeme kyblíky s otvorem pouze na jedno lano, klasicky kyblík na dva prameny lana a kyblíky s okem pro zacvaknutí do štandu. Kyblík s okem pak najde využití nejen na stěně, ale také na skalách nebo kdekoli, kde je potřeba jistit shora. Kyblík lano nekroutí, ale oproti půlloďáku disponují některé kyblíky nižší brzdnou silou.
Poloautomatické jistítko
Poloautomatické jistítko: Poloautomaty jsou jistítka, která sama při zatížení sevřou lano, a tím zachytí pád. Využití najdou především na umělé stěně, některá se používají také na skále. Ne všechny se však hodí pro začátečníky, protože manipulace s některými z nich může být náročnější. Při pořízení nového poloautomatu tedy důkladně nastuduj manuál a ukázky jištění na videu. A nikdy nezapomínej, že také u poloautomatů platí, že brzdicí ruka neustále drží lano pod pomůckou. Automatické sevření lana totiž není stoprocentní a náhoda je blbec. Poloautomatů je dnes spousta: Grigri (Petzl), Smart (Mammut), Micro/Mega/Giga Jul (Edelrid), Click Up (Climbing Technology), Birdie (Beal), Revo (Wild Country) a další.
Automatické jistítko
Automatické jistítko: Automatické jisticí zařízení (automat, samojist, naviják aj.) je záchranou pro všechny osamělé lezce. Ovšem pokud konkrétní umělá stěna samojistem disponuje. Není to totiž zrovna levná hračka. Nicméně v dnešní době jsou již navijáky na stěnách poměrně hojné. Jejich zásadní výhodou je fakt, že při lezení na samojistu nepotřebuješ jističe. Jištění ti obstará samotné automatické jisticí zařízení umístěné na vrcholku lezecké trasy. Lezec si přicvakne karabinu navijáku na úvazek, zkontroluje zacvaknutí, provede bezpečnostní odskok a už si může užívat lezeckého tréninku. Nemusí se starat o žádné čudlíky a páčky, aby ho automat spustil zpět na zem. Pouze vyleze, odskočí od stěny a naviják ho bezpečně spustí dolů. Funguje totiž buď na principu magnetického brzdění, nebo na třecím principu. Sám se přizpůsobí tvé hmotnosti, čímž zajistí plynulý sestup jak dětem, tak dospělým.
Jak vybrat jistítko?
Už víš, že vybírat můžeš v podstatě ze dvou základních typů – manuálního kyblíku, nebo některého poloautomatu. Vyplatí se ti sice znát jištění půlloďákem s HMS karabinou, ale to využiješ nejspíš jen v nouzových případech. A několikakilový automat si do batohu asi taky nepořídíš…
Nechceš moc utratit a hledáš univerzál na stěnu i skálu? Pro tebe bude jasnou volbou některý kyblík s okem pro zacvaknutí do štandu.
Chceš vsadit hlavně na maximální bezpečnost? Vybírej z nabídky poloautomatů. Liší se pohodlím při ovládání, hmotností, univerzálností i cenovkou.
0 komentářů