Víte, co má společného lezecká stěna a posilovna? Nováčky koledující si o úraz. Přitom by stačilo tak málo. Uvědomit si, že instruktor lezení není VIP služba. Naučit se správně jistit a pohybovat po stěně je totiž zásadní předpoklad pro to, abyste se domů vrátili po svých. V gymu si přece taky nenajmete trenéra jen kvůli přípravě na soutěž. Vezmete si ho na začátek, abyste věděli, jak si cvičením zbytečně neublížit. A stěna není nic jiného než gym, jen je vertikální.

Instruktor lezení? Díky, nepotřebuji.

Pepa už na stěně párkrát byl. Chodí teď lézt dokonce s manželkou. Pořád vypráví, jak je to super a jak ho přestala bolet záda. Říkal, ať klidně dojdeme, že nám to všechno ukáže.

…ruku na srdce, koho by nenapadlo začít lézt s kámošem? Znáte se roky, je spolehlivý a navíc sportovec tělem i duší. Bude to s ním v klidu. A stát vás to nebude víc než jen pozvání na skleničku/výpomoc se stěhováním/dosaď cokoli dle libosti. Prostě win win.

Pokud kámoš absolvoval horoškolu, intenzivní lezecký kurz, nebo má rovnou instruktorskou licenci, tak očividně ví, co dělá. Vám tím pádem gratuluji a hurá na stěnu. Pokud vás lezení chytne a budete se chtít dozvědět více, vyberete si pak z nabídky pokročilých kurzů.

No jo, ale co když váš lezecký guru sám všechno okoukal od ostatních lezců? Pak si odpovězte na jednoduchou otázku: „Sedl bys na lanovku, kterou seřizoval borec, co ještě loni prodával brigádně permice?“ Já teda ne.

A s lezením je to stejné. Hodně se toho můžete přiučit od ostatních, ale nikdy nepochytíte všechno. Pokud se tedy nechcete najít mezi ukázkovými případy v článku „Jak lézt bezpečně„, pak v zájmu vlastního zdraví zajděte alespoň na úvodní kurz s instruktorem lezení. Nikdo vás nenutí chodit rok do intenzivní horoškoly, ale bez kvalitního základu techniky zkrátka riskujete. Ona totiž spousta nedokonalých lezeckých technik naoko funguje, když při vás stojí štěstěna a příznivá konstelace hvězd. Kdo na to ale má pořád spoléhat?

Koupíme vstup na stěnu přes Slevomat a jdem… vstříc úrazu

S rodinkami, které už omrzela dětská hřiště, se v poslední době roztrhl pytel. Akční vstup koupili na Slevomatu, sbalili rodinu a hurá na stěnu. Na recepci děcka nafasovala úvazky, dospělí kafe a už se všichni hrnou na stěnu. Děti jsou do pár sekund metr nad zemí, jištění netřeba, vždyť lezou jen nízko. Kočárek s nejmladším dítětem zaparkují u dětské stěny…

…tohle bohužel není začátek hororového snímku, ale realita mnoha lezeckých stěn o víkendech. Každý alespoň trošku soudný člověk se takovýmto exemplářům vyhýbá obloukem. Proč? Zavání to úrazem, nebo přinejmenším nepříjemnými pohledy, když se některý z lezců pokouší takovou rodinku edukovat.

Jasně, existuje spousta lidí, která uvítá dobře míněnou radu a nechá si třeba ukázat, jak dítě správně obléct do úvazku a přicvaknout na naviják. Najdou se ale tací, kteří budou nadále pokračovat v sebedestrukčním módu. A věřte, že mnohdy není síly, která by tatínkovi vysvětlila, že „opravdu svou dvacetikilovou dceru neudrží, když mu spadne z deseti metrů do lana, které drží v jedné ruce“ (bez jistítka, samosebou).

Přitom by vám jen stačilo investovat 2 hodiny svého času a částku, kterou běžně rodina nechá v restauraci. Na lezeckém kurzu ušitém přímo pro rodiny s dětmi se naučíte vše potřebné pro takový rodinný výlet na stěnu. Instruktor lezení vám vysvětlí, jak správně používat základní lezecké vybavení. Naučíte se bezpečně lézt na automatických navijácích a jistit s horním lanem. A to už se jedné vynechané návštěvě restaurace vcelku vyrovná. Ne?

Kroužek lezení s instruktorem za 400 Kč? Vždyť Lucka si vezme jen kilo a děcka se na stěně vyblbnou

Ze života instruktora lezení: „Víš, co byla s Luckou naše nejoblíbenější hra na stěně?“ „Hmm, netuším.“ „Schovka. My se schovávali v šatně ve skříňkách, ona nás hledala…“

…nemusíte mít vystudovaný pajdák, abyste si všimli, že takhle by návštěva lezecké stěny s dětmi vypadat neměla. Argument, že schovka děti baví, nikomu neberu. Ale co jim taková čtvrthodina dřepění ve skříňce přinese? Rozvoj lezeckých dovedností nejspíš ne…

Pokud chcete, aby dítě lezení bavilo, vezměte radši hromadu dobrodružství, příběh a pomůcky. Dítě si pak ani nevšimne, že se právě zdokonaluje v lezecké technice a zlepšuje si kondičku. Vždyť ono přeci teď s kamarády zachraňuje zvířecí rodinku z vysokého stromu. Že si sami na takové hravé návštěvy stěny s dětmi netroufnete. Proč tedy nezkusit lezecký kroužek?

A věřte, že i taková schovka se dá na lezecké stěně zahrát. Jak na to? Co třeba když trošku upravíme pravidla a schovávat se budou drahokamy (vršky PET lahví)?

Instruktor lezení předem na boulderovou stěnu rozmístí drahokamy. Děti se poté stanou lovci drahokamů a vydají se vršky hledat. Dříve však musí zodpovědět záludné otázky týkající se různých druhů drahokamů. Samotná těžba vzácných kamenů se neobejde bez lezení – krom vytrvalosti se musí popasovat s nalezeným drahokamem v dlani. Trénují svoji trpělivost, zlepšují své kompetence pro řešení problémů (takové hledání se bez řádné strategie všech lezců neobejde). Jakmile posbírají všechny kameny, roztřídí je dle barev, všechny kameny spočítají. A v dalším kole se může některý z lovců stát ukrývačem pokladů…


0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *